06.05.2011
Piknik rodzinny w Kunicach
Dnia 13.07.2011r.w Kunicach odbyło się pierwsze spotkanie uczestników Programu Aktywności Lokalnej oraz zainteresowanych osób z otoczenia w sprawie organizacji pikniku rodzinnego dla wszystkich mieszkańców Kunic. Organizatorami akcji są mieszkańcy domków socjalnych. Zaplanowano gry i zabawy dla najmłodszych, konkurencje sportowe dla dzieci i ich rodziców, konkursy talentów. Przewidziano upominki i nagrody dla uczestników wszelkich konkurencji, spotkanie z Funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Ochotniczą Strażą Pożarną, Ratownikami z Rejonowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Żarach i poczęstunek.
Wielkie porządki
W poniedziałek, 11 lipca 2011 roku najbardziej aktywni mieszkańcy dzielnicy domków w Kunicach rozpoczęli akcję porządkowania terenu przyszły plac zabaw. Usunięto kamienie, wykoszono trawę, powyrywano chwasty i usunięto „dzikie drzewka”. W lipcu i sierpniu, zanim zakupione zostaną elementy placu zabaw mieszkańcy organizować będą gry i zabawy dla dzieci.
Spotkanie z Adamem
Dnia 12.05.2011r Adam Małysz odwiedził Żagań w celu popularyzacji i promocji sportów motocrossowych. Mistrz skoków był gościem specjalnym sympozjum "Offroad - w zgodzie z naturą" odbywającego się w Zamku Książęcym w Żaganiu. Adam Małysz, który w kwietniu ogłosił swój start w Rajdzie Dakar tak powitał uczestników Sympozjum: „Wiemy wszyscy doskonale, że są problemy, ale trzeba je rozwiązywać. I po to jest ta konferencja, żeby wszyscy się wypowiedzieli”. Celem sympozjum było przybliżenie tej dziedziny rekreacji oraz rozwianie wszelkich wątpliwości i obaw dotyczących ochrony środowiska w kontekście uprawiania tego rodzaju formy spędzania czasu, połączonego także z rywalizacją sportową. Podczas pobytu w Żaganiu Adam Małysz mówił o swoich przygotowaniach do Rajdu Dakar 2012. Obecnie poznaje wszystkie tajniki sportu rajdowego, szkoli się w technice jazdy i przygotowuje do zdania licencji kierowcy wyścigowego. Orzeł z Wisły przyznał, że motoryzacja zawsze go pociągała, a samochodami terenowymi i typu SUV jeździ od 10 lat. W ramach przygotowań do Dakaru, Adam Małysz wystartuje także w kilku rajdach. Na początek w rajdzie Drezno-Wrocław, który zawita m.in. do Żagania. Organizatorem całego przedsięwzięcia był Urząd Miasta Żagań na czele z Panem Burmistrzem Sławomirem Kowalem.Organizatorzy Sympozjum zapowiadają, ze dalej będą rozwijać program „Off-Road w zgodzie z Naturą” i dołożą wszelkich starań do tego, żeby miał on jak najszerszy zasięg.
W konferencji uczestniczyli: Tomasz Pawłowski – dziennikarz radiowęzła ŚDS Fm i kwartalnika „Gniazdo”, oraz animator lokalny MOPS Żary Daniel Chaszczewski.
Wytyczono teren pod plac zabaw
10 maja 2011 roku Burmistrz Miasta Żary wyraził zgodę na wejście na teren celem budowy placu zabaw w dzielnicy domków w Kunicach. 29 czerwca 2011 roku mieszkańcy wspólnie wytyczyli i oznakowali orientacyjne granice działki.
Zapraszamy do GRUPY WSPARCIA PIERWSZEGO KONTAKTU
1 czerwca 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie GRUPY WSPARCIA PIERWSZEGO KONTAKTU w ramach projektu EFS. Grupę prowadzą specjaliści MOPS: Danuta Kurkowska – pracownik socjalny, koordynator wolontariatu oraz Krzysztof Sroczyński – psycholog.
Celem grupy jest wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi po lub w trakcie leczenia, jak również osób odczuwających potrzebę uzyskania pomocy lub oznaczanych przez kogokolwiek jako potrzebujące pomocy psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty.
Mają one tu możliwość rozmowy, wsparcia osób z podobnym problemem, porad, indywidualnych konsultacji, rozwinięcia zainteresowań. Zajęcia odbywają się w siedzibie Działu Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej MOPS przy ul. Boh. Getta 19.
Grupa ma charakter otwarty, zapraszamy więc wszystkich chętnych. Informacji udzielają animatorzy grupy pod numerem telefonu 68 475 56 07 lub 68 475 56 03
Udział w festynie
28 maja 2011 roku pracownicy zatrudnieni w projekcie EFS promowali prowadzone przez siebie działania w trakcie festynu „Ważna mama, ważny tata”, który zorganizowany został przy Ratuszu Miejskim w Żarach. Oferta MOPS cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Spotkania organizacyjne
W dniu 13 kwietnia 2011 r. w siedzibie MOPS przy ul. Boh. Getta 19, odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników projektu realizujących kontrakty socjalne z zespołem projektowym oraz specjalistami MOPS. W czasie, gdy rodzice zapoznawali się z założeniami projektu, ich dzieci spędzały miło czas z wolontariuszami MOPS.
W dniu 14 kwietnia 2011 r. w siedzibie MOPS przy ul. Boh. Getta 19 odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników projektu realizujących Program Aktywności Lokalnej dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia społecznego z zespołem projektowym oraz specjalistami MOPS. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w dyskusję i wyszli z wieloma inicjatywami, które będą chcieli realizować na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych w trakcie trwania projektu.
W dniu 20 kwietnia 2011 r. w filii Żarskiego Domu Kultury w Kunicach odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Kunice z zespołem projektowym oraz specjalistami MOPS. Omówiono m.in. założenia projektu oraz wybrano wyposażenie planowanego placu zabaw, który ma być zorganizowany przy zaangażowaniu uczestników projektu w dzielnicy Kunice. Dziećmi beneficjentów w trakcie spotkania zajmowali się wolontariusze, na których zawsze możemy liczyć.
Animator lokalny dla dzielnicy Kunice
Od marca 2011 roku w MOPS pracuje animator lokalny – Sylwia Dziuk, która realizuje Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Kunice. Wspomagać będzie ona mieszkańców Kunic m.in. w budowie placu zabaw w dzielnicy domków.
Animator lokalny wspiera osoby niepełnosprawne
1 lutego 2011 roku w ramach projektu systemowego EFS zatrudniony został animator lokalny Daniel Chaszczewski. Wspomaga o niepełnosprawnych uczestników w rozwiązywaniu ich indywidualnych problemów, prowadzi zajęcia grupowe w zakresie podnoszenia umiejętności społecznych, wspiera działania samopomocowe, jak również organizację akcji i happeningów służących poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych w Żarach.
Asystentki rodziny rozpoczęły kolejny rok działalności
1 lutego 2011 roku trzy asystentki rodziny: Agnieszka Maciołek, Patrycja Pawłowska oraz Grażyna Potojalińska, ponownie podjęły pracę w MOPS. Mają już bogate doświadczenie i wiele sukcesów we wspieraniu rodzin w ubiegłorocznej edycji projektu systemowego realizowanego przez MOPS. Ukończyły również specjalistyczne szkolenia, które pozwolą jeszcze podnieść jakość ich pracy.
Nasze asystentki prowadzą poradnictwo i edukację służącą podnoszeniu umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego oraz prawidłowego pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych w stosunku do dziecka. Udzielają też rodzinie pomocy w rozwiązywaniu jej bieżących problemów, rozwiązywaniu konfliktów.